Producenci, dostawcy, produkty, usługi, przemysł
 

Polimery Igus zapewniają niezawodność maszyn i oszczędność kosztów

Gotowe do montażu talerzowe łożyska ślizgowe PRT są teraz dostępne z indywidualną regulacją kąta obrotu © igus GmbH
Presja cenowa w branży obrabiarek nieustannie rośnie, co jest wynikiem bardzo silnej konkurencji na rynku międzynarodowym. W związku z tym, producentom bardzo zależy, aby móc korzystać z wysokich jakościowo i niezawodnych komponentów w niskich cenach. igus oferuje właśnie takie produkty do branży obrabiarek. Trybotaśma wykonana z nowego materiału, bezsmarowne polimerowe łożyska talerzowe z indywidualnie regulowanym zakresem obrotu lub nowy, odporny na wióry e-prowadnik przewodów R2.75.

"Save money – safe quality" to hasło firmy igus symbolizuje ofertę niezawodności w połączeniu z oszczędnością kosztów dla klienta. Zatem koszty produktowe i procesowe producentów obrabiarek powinny być redukowane bez zmiany ich jakości. Nowością jest trybotaśma wykonana z materiału iglidur V400, który jest jeszcze bardziej wytrzymały na zużycie. Ponadto, wytrzymuje temperatury do 200°C, jest ekstremalnie odporny na media i łatwy w łączeniu. Przykładem mogą być miejsca w maszynach, gdzie trybotaśma iglidur zapewnia dużą swobodę w budowie powierzchni ślizgowych.

Ochrona przed wiórami, odpryskami i pyłem – szczelny e-prowadnik R2.75 z pokrywami otwieranymi z obu stron

Skonstruowany na podstawie właściwości wydajnej cenowo serii prowadników E2 (dwie części na ogniwo prowadnika), wykonanej z trybologicznie zoptymalizowanych polimerów, e-prowadnik serii R2 również zapewnia bardzo dużą ochronę przed wiórami i odpryskami oraz bezsmarowność i bezobsługowość. Kontury pokrywy są gładkie a kubatura i wąskie tolerancje produkcyjne sprawiają, że brud i odpryski nie kumulują się w przestrzeniach pomiędzy systemami zderzakowymi. Równocześnie, pokrywy z mechanizmem uchylnym na obie strony oszczędzają czas montażu, ponieważ nie muszą być całkowicie wyjmowane celem włożenia przewodów do środka prowadnika. Dzięki podwójnemu systemowi zderzakowemu e-prowadnik R2.75 może przenosić dodatkowe obciążenia oraz realizować długie przesuwy niepodparte. Zintegrowany podział wewnętrzny prowadnika zapewnia stabilne trzymanie wypełnienia, nawet w aplikacjach montowanych na boku. Wszystkie przewody są bardzo dobrze chronione przed zużyciem i ścieraniem dzięki separatorom o gładkich konturach.

Gotowe do montażu talerzowe łożysko ślizgowe PRT z indywidualnie regulowanym kątem obrotu

Gotowe do montażu talerzowe łożyska ślizgowe PRT, powszechnie stosowane w obrotowych ramionach paneli kontrolnych oraz ekranów w obrabiarkach, są teraz dostępne z opcją indywidualnej regulacji kąta obrotu. Zakres kąta jest dowolny i regulowany z dokładnością do 2°. Jeżeli podczas pracy wymagana jest dodatkowa regulacja kąta obrotu, można ją łatwo wykonać ręcznie przez przesunięcie ograniczników ruchu. Regulacja zakresu ruchu nie wymaga niczego więcej niż odkręcenie śrub mocujących, przemieszczenie ich w inne miejsce, umocowanie specjalnie do tego przeznaczonymi wypustami/pinami oraz ponowne przykręcenie. W łożysku talerzowym zastosowano polimerowe elementy ślizgowe z wytrzymałego i sprawdzonego materiału iglidur J, dzięki czemu nie wymaga ono smarowania i konserwacji, co zapobiega przestojom maszyny. Ochrona przed odpryskami, brudem i pyłem rośnie, ponieważ nie ma oleju ani smarów. Dla uzyskania niskiego współczynnika tarcia bieżnie po których ślizgają się wkładki zostały pokryte warstwą twardej anody. Istnieje możliwość zbudowania własnej konstrukcji łożyska na bazie wkładek z materiału iglidur J. Poprzez łączenie ze sobą tych elementów można wykonać systemy talerzowych łożysk ślizgowych o średnicy od 500 mm do praktycznie nieskończoności, wedle wymogów klienta. Talerzowe łożysko ślizgowe o średnicy jednego metra skonstruowane na podstawie tych elementów ślizgowych, w zależności od wersji, może przenosić obciążenie nawet do 10 ton.

Źródło: Igus Sp. z o.o